Elektroterapija
Aparati za elektroterapiju u fizikalnoj terapiji
Modernim i potpuno kompjuteriziranim aparatima za fizikalnu terapiju – elektroterapiju omogućujemo precizno korišćenje terapijskog oblika za sva oboljenja koja dobro reaguju na ovakav nacin lecenja.
Kod Hronicnih oboljenja, postoperativnom oporavku ili u sanaciji akutnih povreda elektroterapija se u pravilu kombinaciju sa celim nizom drugih fizioterapijskih tehnika, od masaže, lasera, ultrazvuka, pa sve do kineziterapije .
Terapijske struje(elektroterapija) koje se koriste u fizikalnoj terapiji sa kojima se mozete susresti kod nas su:
-
Dijadinamske struje
-
Galvanska struja
-
Eksponencijalna struja
-
Interferentne struje
-
Transkutana elektricna nervna stimulacija – TENS
-
Epir
-
Faradske struje
-
Neofaradske struje
-
asimetricni TENS
-
simetricni TENS
-
2-polarne interferentne struje
-
4-polarne interferentne struje
-
Vektor I isoplanar interferentne struje
-
Elektostimulacija
-
Sonoterapija
-
Laseroterapija
Dijadinamicne struje kod elektroterapije
Dijadinamicne struje – su niskofrekventne impulsne jednosmerne struje koje je dizajnirao lekar Pijer Bernar pa se zovu i Bernarove struje. Njihovo dejstvo se sastoji u poboljšanju trofike tkiva, postižu aktivnu hiperemiju koja izaziva reapsorpciju edema. Deluju analgeticki tj. smanjuju bol.
– Indikacije: artroze, artritis, periartritis, epikondilitis, entezopatije, cervikalni i lumbalni sindrom, distorzije, distenzije, kontuzije, radikulopatije, neuralgije, itd. – Kontraindikacije: krvarenje i sklonost ka krvarenju, maligni tumori, defekti kože, trudnoca, febrilnost, dekompenzacija srca i pluca, srcani pejsmejker, itd.
Galvanska struja u tertmanu elektroterapije
Galvanska struja – je jednosmerna konstantna struja i ne menja smer i jacinu. Galvanska struja izaziva hiperemiju u koži i dubljim tkivima i smanjuje bol. Hiperemija poboljšava trofiku tkiva, smanjuje otok i zapaljenski proces.
– Indikacije: artroze, artritis, burzitis, tendinitis, periartritis, neuritis i neuralgije, entezopatije, distorzije i distenzije, cervikalni i lumbalni sindrom, reinoov sindrom, periferne pareze i paralize, itd.
– Kontraindikacije: krvarenje i sklonost ka krvarenju, maligni tumori, defekti kože, trudnoca, febrilnost, dekompenzacija srca i pluca, srcani pejsmejker, itd.
Eksponencijalna struja kod fizikalnog tretmana – elektroterapija
Eksponencijalna struja nalaze primenu kod perifernih mlitavosti kod terapija opstipacije kod vegetativnog nadrazivanja.
– Indikacija: jacanje misica , redukcija spazma misica, redukcija edema misica…
Interferentne struje u tretmanu elektroterapijom
Interferentne struje su naizmenicne sinusoidne struje niske modulacione frekvencije. Nastaju ukrštanjem dveju struja srednje frekvencije i dizajnirao ih je fizicar Hans Nemek pa se zovu Nemekove struje. One poboljšavaju trofiku tkiva, pospešuju reapsorpciju edema i oslobadjaju vazoaktivne materije. Deluju analgeticki tj. smanjuju bol, poboljšavaju cirkulaciju krvi i limfe. Pospešuju osteogenezu pri prelomima kostiju i regeneraciju perifernih živaca. – Indikacije: artroze, artritisi, periartritis, epikondilitis, entezopatije, neuralgije, cervikalni i lumbalni sindrom, distorzija, kontrakture i frakture, itd. – Kontraindikacije: važe kao i za Galvansku struju.
TENS – Elektroterapija
Transkutana elektricna nervna stimulacija – TENS – je nacin lecenja simptoma bola draženjem senzitivnih nervnih završetaka. Koristi se za supresiju akutno hronicnog neurogenog bola, postoperativnog bola i bola kod malignih obolenja.
– Indikacije: artroze, artritisi, periartritis, epikondilitis, neuralgije, radikulopatije, distorzija, kontuzije, subluksacije, sportske povrede, itd.
– Kontraindikacije: trudnoca, ugraden srcani pejsmejker.
Elektrostimulacija – elektroterapija
Elektrostimulacija je terapijska metoda koja za izazivanje mišićne kontrakcije koristi električne impulse različitog oblika, trajanja i inteziteta, zavisno od prirode oboljenja.
Elektrostimulacija se koristi u lečenju stanja perifernih oduzetosti mišića, koje nastaju oštećenjem nervnih puteva kada nije moguće izvesti aktivan pokret.
Ključni efekti elekrostimulacije su trening oduzetih mišića, očuvanje svih kvaliteta mišića i sprečavanje njihove atrofije, stimulacija regeneracije nervnih vlakana, ukoliko nije došlo do prekida nervnog stabla. Ukoliko je došlo do prekida nervog stabla elektrostimulacija se i ne vrši dok se kontinuitet ne obezbedi hiruškom intervencijom.
Elektrostimulacija se vrši toliko dugo dok se ne jave aktivni pokret i mišić dobije dovoljno snage da se lečenje nastavi kineziterapijom, mada se i ove dve terapijske procedure uvek i kombinuju.Takođe je dragocena i magnetna terapija koja svojim biostimulativnim efektime ubrzava regeneraciju živca.
Za orjentaciju o dužini elektrostimulacije služi saznanje da normalna regeneracija živca napreduje 1 milimetar dnevno, ako nije došlo do prekida kontinuiteta živca, ili ako je on hiruški obezbeđen. Put regeneracije je dužina od mesta povrede pa do ulaska u mišić, po pravilu negde na sredini mišićnog tela, pa je onda lako izračunati broj dana lečenja u najoptimalnijoj situaciji.
Za elektrostimulaciju je veoma važna apsolutna saradnja i motivacija pacijenta, koja po pravilu ne izostaje kada se vidi da je pokret paralizovanog dela ekstremiteta moguć.
Svakako je neophodno primenjivati i sve druge oblike fizikalne terapije i rehabilitacije u cilju lečenja i prevencije veće invalidnosti.
U našoj Ambulanti elektroterapiju sprovodimo u prijatnom i udobnom ambijentu sto doprinosi potpunoj relaksaciji i poboljsanju efekta.
Miloš Paunović strukovni fizioterapeut licencirani Mulligan fizioterapeut