Rameni zglob predstavlja jedan od najkompleksnijih i najpokretljivijih zglobova u ljudskom telu, pa je samim tim veoma podložan raznim povredama i bolnim stanjima. Povrede i bolove u ramenu i nadlaktici možemo razvrstati u više kategorija.
Bol u ramenu u zavisnosti od faze povrede:
- akutna faza,
- subakutna faza,
- hronična faza.
Bol u ramenu u zavisnosti od strukture povrede
- akutna faza,
- subakutna faza,
- hronična faza.
S obzirom na učestalo korišćenje ramenog zgloba u svakodnevim aktivnostima, dolazi do pojave bolnih tačaka u mišićima i promena u samom ramenom zglobu, kao i bolova u ruci iznad lakta . Jedno od najčešćih bolnih stanja ramena predstavlja plivačko ili bacačko rame, koje u osnovi počinje od prekomerne upotrebe mišića ramena određenim pokretom.
Najčešće povrede zgloba i pojave bola u ramena su:
- burzitis,
- tendinitis,
- rupture tetiva (m. biceps brachii, m. supraspinatus, rotatorna manžetna ramena),
- entenzitis,
- luksacije i subluksacije zgloba ramena,
- smrznuto rame (bol u ramenu i lopatici),
- shoulder impingement syndrome (bol u ramenu pri podizanju ruke),
- plivačko ili bacačko rame,
- artroze,
- dislokacije ramenog zgloba,
- prelomi.
Procedura pri dijagnostikovanju bolova u ramenu
Evaluacija (procena) stanja
Individualan pregled koji vrši lekar i strukovni fizioterapeut sa ciljem utvrđivanja nastanka bolova u ramenu. Primenom specijalizovanih autorskih testova za dijagnostikovanje uz antropometrijska merenja (obim pokreta, obim ekstremiteta, MMT) utvrđuje se uzrok nastanka bola u ramenu. Cilj procene stanja jeste utvrđivanje medicinske i fizioterapeutske dijagnoze.
Fizioterapeutska dijagnoza predstavlja temeljan izveštaj specijaliste strukovnog fizioterapeuta uz detaljan opis utvrđen prethodnom evaluacijom stanja.
Nakon utvrđivanja određene dijagnoze, određuje se individualni plan i program rehabilitacije u zavisnosti od tipa i stepena povrede. Primenom aparaturnih tehnika u kombinaciji sa manuelnim tehnikama vrši se sveobuhvatna rehabilitacija u cilju postizanja maksimalnog efekta lečenja bola u ramenu.
Plan i program rehabilitacije
Svaka povreda ili bolno stanje tretira se individualno. U zavisnosti od vremena i načina nastanka bola u ramenu, razlikuje se plan i program lečenja.
U akutnoj fazi, kada je prisutan bol i otok, primenjuje se širok spektar aparaturnih tehnika kao što su Hilt laser, interferentne struje, tens i tecar aparat. Specifično dizajnirana antibol terapija primenom ovih aparata pokazala se veoma efikasna u otklanjanju bola u ramena kod akutnih stanja.
bol u ramenu vežbe za bolno rame shock wave Shockwave bola u ramenu
Jedna od značajnijih manuelnih metoda u rešavanju bola u ramenu jeste Mulligan concept koji se primenjuje samostalno, a često u kombinaciji sa kineziotejpom, neuromuskularnim kineziotejpom, a koji izvodi naš sertifikovani strukovni fizioterapeut.