Šta je Laseroterapija?
U fizikalnoj medicini se duži niz godina primenjuju laseri niske snage. Laseroterapija predstavlja primenu energije lasera, tj. koherentnog, monohromatskog, veoma usmerenog snopa svetlosti. Laser predstavlja stimulisano zračenje, gde su svi emitovani fotoni jednaki, imaju istu talasnu dužinu, isti smer kretanja, pa je dobijena svetlost monohromatska, koherentna i usmerena.
Osnovni efekat lasera koji se koristi u fizikalnoj medicini je fotobiomodulacija, koja podrazumeva dejstvo koje energija laserskog snopa ostvaruje prilikom interakcije sa živim tkivima. U tim tkivima dolazi do normalizacije i poboljšanja metabolizma i funkcionisanja uopšte.
Kada se primenjuje laseroterapija?
Laseroterapija smanjuje akutni i hronični mišićnoskeletni bol, mišićni spazam i neurogeni bol (produkcijom endogenih opioida), smanjuje zapaljensku reakciju i edem, smanjuje nivo prostaglandina i drugih faktora upale. Laseroterapija se koristi kod:
- svih bolnih stanja
- artritisa i artroza
- sportskih povreda
- bolova u lumbalnom i vratnom delu kičme
- povreda zglobova
- ligamenata
- tetiva i mišića
- neuralgija
- opekotina i otvorenih rana koje sporo zarastaju
- ulkusa i laceracija
- herpes zostera.različitih bolnih stanja (cervikalni i lumbalni sindromi)
Kako se primenjuje laseroterapija?
Tretman laserom je potpuno bezbolan. Pacijent se nalazi u rasterećenom položaju. Sam laserski snop može se primenjivati na mestu patološkog procesa, ali i na bolnim tačkama, triger tačkama, akupunkturnim tačkama. Trajanje tretmana je individualno i zavisi od vrste problema koji se tretira. Primena laseroterapije pokazuje izuzetno dobre rezultate jer vrlo brzo dovodi do smanjenja bola i regeneracije povređenog tkiva. Laseroterapiju možemo primenjivati samostalno ili u kombinaciji sa nekim drugim modalitetom fizikalne terapije.